INSCENACE / ВИСТАВИ

ФЕСТИВАЛЬ ВЗАЄМНОСТІ
ЧЕСЬКО-УКРАЇНСЬКІ ФЕСТИВАЛІ У 5 МІСТАХ УКРАЇНИ

СПИСОК ВИСТАВ ТА ОСІБ


================================
ТЕАТР «ЛІШЕНЬ» – БРНО, ЧЕХІЯ

САВІТРІ
(театральна вистава, жанр: театр тіней для дорослих та дітей)
Вистава театру тіней про кохання та силу, що долає всі труднощі.
Історія, заснована на одній з легенд давньоіндійського епосу "Магабгарата", розповідає про любов і силу принцеси Савітрі, яка рятує свого чоловіка від смерті. Образи, створені з різнокольорових рухомих тіней на великому екрані, супроводжує оповідач-музикант, який грає на власноруч виготовлених музичних інструментах.
РЕЖИСЕРКА: Павла Домбровська
ГРАЮТЬ: Павла Домбровська, Лудєк Вемола, Павел Новак, Штєпан Вемола
ТРИВАЛІСТЬ: 45 хвилин

ЛІСОВІ АНГЕЛИ
(театральна вистава, жанр: театр тіней для дітей та дорослих
+ майстер-клас театру тіней для дітей)
Історія про німу дівчинку, лісових істот та ангелів. Сценічна поезія, концерт з ляльками. За мотивами народної ромської казки з книги Еріки Мануш "Пеклонеборай".
Після вистави відбудеться художня майстерня театру тіней для дітей.
СЦЕНАРІЙ, РЕЖИСУРА, МУЗИКА, ДЕКОРАЦІЇ, ГРАЮТЬ: Павла Домбровська, Лудєк Вемола
МАЙСТЕР-КЛАС: Катержина Маркова
ТРИВАЛІСТЬ: 30 хвилин + 60-120 хвилин майстер-класу

ПАВЛА СПІВАЄ
(концерт)
Концерт власних пісень Павли Домбровської. Співає під гітару і без гітари.
МУЗИКА, ТЕКСТИ, ГІТАРА, ВОКАЛ: Павла Домбровська
КЛАРНЕТ: Лудєк Вемола
ТРИВАЛІСТЬ: 40 хвилин

================================
ТЕАТР «ТЕПЕР ВДИХ І ЛЕТИ» – ПРАГА, ЧЕХІЯ

ВОНИ ПРИХОДЯТЬ. ЧОГО ВОНИ ХОЧУТЬ? ЧОГО ХОЧЕМО МИ?
(театральна вистава, жанр: авторський напівдокументальний театр)
Вистава про перетинання кордонів, державних і своїх власних.
Що втрачають ті, хто залишає свої домівки? Що втрачають ті, хто перетинає межі власного комфорту, безпеки, звичного способу життя? Що ми отримуємо, коли це робимо?
Де пролягають межі нашої емпатії та співчуття?
РЕЖИСЕР: Давід Зелінка
ГРАЮТЬ: Софія Брагіна, Капітоліна Колобова, Катерина Полєтаєва
ТРИВАЛІСТЬ: 60 хвилин + 45 хвилин обговорення з творцями вистави

І ЛЮДИ ЖИВУТЬ. АБДУЛ
(театральна вистава, жанр: авторський напівдокументальний театр)
Театральне свідчення про боротьбу за існування, в якій ідеться не про голе життя, а про гідність, про життя, яке не занепадає навіть у руйнації. І історія про невибачливу провину. Місце, де відбуваються ці історії – Чечня, питання, які виникають, – наші: Ким ми є перед лицем цих подій? Чи здатні ми визначити провину?
РЕЖИСЕР: Давід Зелінка
ГРАЮТЬ: Марія Реслова, Давід Зелінка
ТРИВАЛІСТЬ: 60 хвилин + 45 хвилин обговорення з творцями вистави

МІНІАТЮРИ
(театральна вистава, жанр: авторський театр)
Час від часу з різних приводів створюється щось маленьке, що не можна назвати виставою, але воно має що сказати, прагне зустрічі з глядачем. Хотілося би, щоб десь у центрі міста був маленький театр, де щодня відбувалося би багато таких маленьких мініатюр / замальовок. Глядачі приходили б на деякий час, подивилися б одну-дві вистави, поспілкувалися б з акторами і пішли б собі далі. На сьогодні це утопічна ідея. "Мініатюри" – це маленька реалізація цієї утопії.
1. КОСТЯНТИН
Мій тато був митцем. Він помер від діабету п'ять років тому. Цей етюд – спроба дізнатися більше про нього і його творчість, знайти можливе продовження його життєвої справи. Все це переплетено зі спогадами про дитинство.
КОНЦЕПТ, ГРАЄ: Капітоліна Колобова
2. В ОЧІКУВАННІ ДИВА
Є жінки, які відчувають потребу бути сильнішими від чоловіків. Вона знала жінок, для яких саме це було головним джерелом щастя, але сама до них не належала. Життя в ролі сильнішого виснажувало її безглуздістю душевної нерівноправності.
КОНЦЕПТ, ГРАЄ: Софія Брагіна

3. МАНІФЕСТ
Світ і людське суспільство споконвік дратують, надихають, спокушають, примушують окремих людей формулювати заклики до того, як має виглядати світ і чим мають керуватися всі люди.
КОНЦЕПТ, ГРАЮТЬ: Капітоліна Колобова, Давід Зелінка
РЕЖИСЕРСЬКА СПІВПРАЦЯ: Софія Брагіна
ТРИВАЛІСТЬ: разом 60 хвилин + 45 хвилин обговорення з творцями вистав

================================
ТЕАТР «ФЕСТЕ» – БРНО, ЧЕХІЯ

ЖАЛЬ
(театральна вистава, жанр: документальний театр)
Документально-драматична вистава, що розповідає про підлітків та їхні актуальні проблеми крізь призму депресії. Заснована на інтерв'ю з чеськими та українськими сім'ями. У процесі роботи над виставою театр "Фесте" співпрацював із жіночим освітнім об'єднанням "Весна", яке відвідує багато чеських та українських родин. Дорослішання та проблеми, з якими стикаються сучасні підлітки, показані через досвід чеських та українських дітей, які намагаються знайти новий дім у Чехії.
РЕЖИСЕР: Їржі Гонзірек
ВИКОНАВЦІ: Марія Татаринова, Дар‘я Новікова
ЗВУК, СВІТЛО: Войтєх Дворжак
ТРИВАЛІСТЬ: 60 хвилин + 45 хвилин обговорення з творцями вистави

================================
ДЕБОРА ШТИСОВА – ПРАГА, ЧЕХІЯ

МАЙСТЕРНЯ "СЛІДИ ЛЮДСЬКОЇ ПРИСУТНОСТІ"
(site-specific-воркшоп про сприйняття простору)
Запрошуємо вас досліджувати простір своїм тілом і розумом, впливати на нього і формувати його, а також дозволяти йому впливати на себе. Будемо спостерігати за простором, думати про його теперішнє і минуле, ділитися історіями, пов'язаними з ним. Серед вправ, які ми спробуємо: медитативне дослідження, прогулянка усвідомлення, творче писання та облаштування простору.
Ваш внесок сформує фінальний перформанс "Сліди людської присутності".
ВОРКШОП ПРОВОДИТИМУТЬ ПЕРФОРМЕРКИ Дебора Штисова, Марія Анна Вацлавек Крушинова
ТРИВАЛІСТЬ: 4 години

СЛІДИ ЛЮДСЬКОЇ ПРИСУТНОСТІ
(site-specific проєкт про пам’ять простору)
Перебуваючи у просторах минулого, ми впливаємо на майбутнє. Пам'ять місця є тим живим, що вже відійшло, і від чого лишається тільки таємниця, доки ми не почнемо її розгадувати. Ця інсталяція конкретного місця ґрунтується на тривалому інтересі авторки до невимушеності поведінки в (публічному) просторі. Інтимний досвід, в якому глядач відкриває для себе уламки минулого через простір та об'єкти в ньому.
КОНЦЕПТ: Дебора Штисова
ДІЮТЬ: Дебора Штисова, Марія Анна Вацлавек Крушинова
ТРИВАЛІСТЬ: 60 хвилин

================================
МАРІЯ ТАТАРИНОВА – УКРАЇНА

ПАРАДОКС
(фільм, жанр: [не] документальний короткий метр)
ДІМ. Три літери. Одне слово. Війна. Тисячі заплутаних та незрозумілих емоцій, які ти відчуваєш вперше. Парадокс у тім, що тобі необхідно було втратити все, щоб знайти у собі ці три літери. Війна надала можливість зрозуміти реальну цінність цього слова.
Фільм засновано на реальних історіях українських студентів, які були вимушені виїхати за кордон від початку повномасштабної війни, та створений в рамках їхнього навчання на театральному факультеті в Яначковій Академії Музичних Мистецтв.
РЕЖИСЕРКА: Марія Татаринова
ОПЕРАТОР: Володимир Поступний
ПОМІЧНИЦЯ РЕЖИСЕРКИ: Дар‘я Новікова
АКТОРКИ: Анастасія Дударик, Анастасія Федик, Дар‘я Новікова, Єлизавета Ситниченко, Ніколь Свідзінська, Марія Татаринова, Катерина Антонова
ТРИВАЛІСТЬ: 30 хвилин + 45 хвилин обговорення з творцями фільму
================================
ГОСТІ ТА ГОСПОДАРІ:

Рівне:
АНДРІЙ ЛЯШУК: ЛІРНИЦЬКІ ОПОВІДІ
(концерт)
„Я співатиму традиційні лірницькі та кобзарські канти, псальми, історичний епос та розповідатиму історії про лірників і кобзарів, а також про традицію мандрівних співців в Україні.“
Андрій Ляшук - український музикант, лірник, виконавець, дослідник та популяризатор традиційної інструментальної і вокальної музики Волині та Полісся, організатор культурних та просвітницьких заходів пов'язаних з традиційною культурою, мультиінструменталіст.


Рівне
РІВНЕНСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕАТР ЛЯЛЬОК:
КОТИ-БІЖЕНЦІ
(кототерапія для дітей та дорослих)
Історія розказує про чотирьох різних котів, котрі вимушені бігти від війни в Україні. В її основі – особисті переживання авторів, тому не випадково цю казку назвали "кототерапією для дорослих та дітей"."Коти-біженці" - не зовсім казка. Це надихаюча п'єса відрізняється зрозумілими характерами і наповнена як сумним, так і веселим. Там є кицька-волонтерка, кицька у інвалідному візку, головний герой – зовсім малесеньке кошеня, котре нічого не розуміє. П'єса написана так, що не залишає нікого байдужим.
АВТОР: Людмила Тимошенко, Марина Смілянець
РЕЖИСЕР: Олена Ткачук

Чернігів та Київ
КАМІЛА КАРПЕНКО: «6700»
(відкриття виставки фотопроєкту та обговорення з авторкою)
Виставка фотографки, авторки декількох тематичних фотопроєктів, а також студентки Харківської державної академії дизайну і мистецтв.
Проєкт згадує 6 700 мешканців міста Корюківка Чернігівської області, які були вбиті загонами СС та угорської військової жандармерії під час каральної акції на початку березня 1943 року. У своїй роботі Каміла Карпенко намагається торкнутися питання прощення: як довго людина може обмірковувати проблему, щоб відпустити її та полегшити собі життя? І чи стане їй легше після цього рішення?
ТРИВАЛІСТЬ: 60 хвилин

Чернігів
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МУЗИЧНО-ДРАМАТИЧНИЙ ТЕАТР ІМ.Т.Г ШЕВЧЕНКА:
СЛІПИЙ
(oпера-містерія)
Драматична поема «Сліпий» – це не лише образний екскурс в історію українського козацтва, а палкий заклик до боротьби за волю, співзвучний з нинішнім протиборством українського народу за свою незалежність. Інсценізована розповідь про сліпого козака, який долає усі перешкоди на шляху до рідного дому, створює високий образ віри українського народу у перемогу добра над злими силами, у всеперемагаючу міць вірної любові.
РЕЖИСЕР-ПОСТАНОВНИК: Олександр Лаптій
ДИРИГЕНТ: засл.арт. України Олексій Рощак
ХУДОЖНИК ПО КОСТЮМАХ: Ольга Юрасова
БАЛЕТМЕЙСТЕ: Анастасія Сальникова


ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ДРАМАТИЧНИЙ ТЕАТР
ДОН КІХОТ
За романом Мігеля де Сервантеса та філософською працею Мігеля де Унамуно.
«Дон Кіхот» реклами не потребує, бо після Біблії – це найбільш тиражований роман світової класики.
Іспанський філософ Мігель де Унамуно, який спробував розкрити не помічений іншими глибинний сенс цього персонажа епохи Відродження, написав, що Дон Кіхот – це іспанський Христос. Власне, усі кращі сторінки історії – це історія лицарства, і сьогодні як ніколи, нам потрібен Дон Кіхот.
У нашій постановці ми йдемо за людиною, яка хоче змінити світ і зробити його кращим, але без мук і без самопожертви цього зробити неможливо. Це наша розповідь про жертовність. Не без самоіронії, не без сміху і жартів, не без парадоксів, бо без них життя неможливе та прісне, але з великою вірою у лицарство. Бо уся історія людства – про це.
ТРИВАЛІСТЬ: 3 год. 30хв
================================

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ СКЛАД:

АВТОР ПРОЄКТУ, ГОЛОВНИЙ ОРГАНІЗАТОР: Давід Зелінка
ПРОДЮСЕРКА: Анна Тесля
PR: Луція Ржегоржікова / Борис Зайцев
ФОТОГРАФКА: Майда Сламова
ТЕХНІЧНА ПІДТРИМКА: Ондржей Сосна, Андрей Штадтрукер
ФІНАНСОВА МЕНЕДЖЕРКА: Гелена Йонашова
ГРАФІЧНИЙ ДИЗАЙН: Дар'я Лук'яненко
FESTIVAL VZÁJEMNOSTI
ČESKO-UKRAJINSKÉ FESTIVALY V 5 UKRAJINSKÝCH MĚSTECH

SEZNAM INSCENACÍ A OSOB


================================
DIVADLO LÍŠEŇ

SAVITRÍ
Loutková stínohra o lásce a síle, překonávající zlý osud.
Příběh na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která
vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Obrazy z barevných pohyblivých stínů na velkém plátně
doprovází vypravěč-hudebník vlastnoručně vyrobenými nástroji.
REŽIE: Pavla Dombrovská
HRAJÍ: Pavla Dombrovská, Luděk Vémola, Pavel Novák, Štěpán Vémola
DÍLNA: Kateřina Marková

ANDĚLÉ Z LESA
(představení + workshop stínového divadla)
Příběh o němé holčičce, bytostech z lesa a andělech. Scénická poezie, koncert s loutkami. Na
motivy lidové romské pohádky z knihy Eriky Manuš Pekloneberáj.
Po představení následuje výtvarná dílna – výroba ptáčků z klacíků a peří.
SCÉNÁŘ, REŽIE, HUDBA, SCÉNA, HRAJÍ: Pavla Dombrovská, Luděk Vémola

PAVLA ZPÍVÁ
Koncert vlastních písní Pavly Dombrovské. Pěje s kytarou i bez kytary.
HUDBA, TEXTY, KYTARA, ZPĚV Pavla Dombrovská
KLARINET Luděk Vémola

=================================================

TEĎ NÁDECH A LEŤ

PŘICHÁZEJÍ. CO CHTĚJÍ? CO CHCEME?
Inscenace o překračování hranic, státních i svých vlastních.
Co všechno ztrácejí ti, kteří opouštějí domovy? Co ztrácí ten, kdo překračuje meze vlastního
pohodlí, bezpečí, naučeného způsobu života? Co získáváme, když to děláme?
Kde jsou hranice našeho vcítění a soucitu?
REŽIE: David Zelinka
HRAJÍ: Sofiia Brahina, Kapitolina Kolobova, Kateryna Polietaieva

A LIDÉ ŽIJÍ. ABDUL
Divadelní svědectví o boji o přežití, ve kterém nejde o holý život, ale o důstojnost, o život, který
neupadá ani v rozkladu a zmaru. A příběh o neodpustitelné vině.
Dějištěm příběhů je Čečna, otázky, které vyvstávají jsou naše: Kým jsme tváří v tvář těmto
událostem? Jsme schopni obsáhnout vinu?
REŽIE: David Zelinka
HRAJÍ: Marie Reslová, David Zelinka

MINIATURY
Občas při nejrůznějších příležitostech vznikne cosi malého, co nelze nazvat představením, ale má to co říci, touží to po setkání s diváky. Chtělo by se mít úplně malé divadlo někde v centru města, kde by každý den bylo hráno mnoho takových drobností. Divák by na chvíli vešel, shlédl jednu, dvě, popovídal si s herci, a šel dál svou cestou. To je v dnešní době myšlenka utopická. „Miniatury“ jsou malou realizací této utopie.
1. KONSTANTYN
Můj táta byl umělec. Před pěti lety zemřel na cukrovku. Tato práce je pokusem dozvědět se něco
více o něm a jeho díle, nalézt možné pokračování jeho celoživotní tvorby. To vše je protkáno
vzpomínkami na dětství.
KONCEPT, HRAJE: Kapitolina Kolobova
2. ČEKÁNÍ NA ZÁZRAK
Jsou ženy, které cítí potřebu být silnější než muž. Znala ženy, pro které to byl přímo hlavní zdroj štěstí, ale ona mezi ně nepatřila. Život v roli silnějšího ji vyčerpával nesmyslností duševní nerovnoprávnosti. KONCEPT, HRAJE: Sofiia Brahina
3. MANIFEST
Svět a lidská společnost odjakživa inspirují, nutí, svádějí, dráždí vybrané jedince k tomu, aby formulovali výzvy, jak by měl svět vypadat a čím by se všichni lidé měli řídit.
KONCEPT, HRAJÍ: Kapitolina Kolobova, David Zelinka
REŽIJNÍ SPOLUPRÁCE: Sofiia Brahina

=================================================

DIVADLO FESTE

ŽAL
Dokumentárně dramatický tvar věnující se teenagerům a jejich současným problémům optikou depresí. Základem jsou rozhovory s českými a ukrajinskými rodinami. Divadlo Feste navázalo spolupráci s Ženským vzdělávacím spolkem Vesna, který navštěvuje mnoho českých i ukrajinských rodin. Dospívání a problémům, kterým současní teenageři čelí, je nahlíženo optikou českých i ukrajinských dětí, které se pokoušejí v České republice najít nový domov.
RЕŽIE: Jiří Honzírek
HRAJÍ: Maria Tatarynova (UA Daria Novikova (UA)
ZVUK, SVĚTLO: Vojtěch Dvořák

=================================================

DEBORA ŠTYSOVÁ

TRACES OF HUMAN PRESENCE
(site-specific instalace)
Posadíte se na židli, která je podivně teplá. Před chvílí se z ní někdo zvedl. Pociťujete teplo těla, které již odešlo a nezbývá nic než záhada, dokud se po ní nezačnete pídit.
Fyzické prostředí v sobě nese vzpomínky těch, kdo ho svými životy utvářeli. Jak nás ovlivnili ti, kdo vytvořili prostory, které obýváme, a jak my formujeme další tím, co v nich zanecháváme?
Stopy lidské přítomnosti jsou meditativním setkáním. Zveme návštěvníky, aby s námi odhalovali střípky minulosti i přítomnosti — příběh o paměti prostoru. Vydejte se s námi na místo kdysi opuštěné. Jeho zdi stále stojí. Dotkněte se jich. Slyšte je dýchat. Nechte se jimi svést.
KONCEPT: Debora Štysová
HRAJÍ: Debora Štysová, Marie Anna Václavek Krušinová

DÍLNA „TRACES OF HUMAN PRESENCE“
site-specific workshop o vnímání prostoru
Na této dílně vědomě prozkoumáme prostor skrze svoje tělo a mysl. Společně s ostatními účastníky se ponoříme do jeho minulosti i přítomnosti, zjistíme, jakou pozici v něm sami zaujímáme, rozšíříme své vnímání na všechny jeho detaily. Zveme vás k ovlivnění a přetvoření tohoto místa a ke sdílení příběhů, které se k němu vážou. Společně si vyzkoušíme cvičení, jako: imaginativní průzkum, vědomá procházka, kreativní psaní a změny rozvržení prostoru.
Vaše přispění ovlivní konečnou podobu performance „Traces of Human Presence“.
VEDOU: Debora Štysová, Marie Anna Václavek Krušinová

=================================================

MARIA TATARYNOVA

PARADOX
(film – žánr: [ne]dokumentární, délka - 30 minut)
DOMOV. Pět písmen. Jedno slovo. Válka. Tisíce matoucích a nepochopitelných emocí, které cítíte poprvé. Paradoxem je, že jste museli všechno ztratit, abyste v sobě našli těchto pět písmen. Válka poskytla příležitost pochopit skutečnou hodnotu tohoto slova.
Film vychází ze skutečných příběhů ukrajinských studentů, kteří byli po začátku války v plném rozsahu nuceni odejít do zahraničí, a vznikl v rámci jejich studia na divadelní katedře Janáčkovy akademie múzických umění.

REŽIE: Maria Tatarynova
KAMERAMAN: Volodymyr Postupnyj
ASISTENTKA REŽIE: Daria Novikova
HERCI: Anastasia Dudaryk, Anastasia Fedyk, Daria Novikova, Yelyzaveta Sytnychenko, Nikolietta Svidzinska, Maria Tatarynova, Kateryna Antonova




=================================================

HOSTÉ A HOSTITELÉ:

Rivne
ANDRII LJAŠUK: LYRNICKÉ POVĚSTI
Zazpívám tradiční lyrnické a kobzarské písně, žalmy, historické eposy, budu vyprávět příběhy o lyrnících a kobzarech, a o tradici potulných zpěváků v Ukrajině.
Andrij Ljašuk je ukrajinský hudebník, hráč na lyru, interpret, badatel a propagátor tradiční instrumentální a vokální hudby regionů Volyně a Polissja; organizátor kulturních a vzdělávacích akcí spojených s tradiční kulturou, multiinstrumentalista.

Černihiv, Kyjiv
KAMILA KARPENKO: «6700»
(vernisáž fotografického projektu)
Výstava fotografky z Nižyna, autorky několika tematických projektů, zároveň studentky Charkovské akademie umění a designu.
Projekt „6700“ je zaměřen na otázku odpuštění: jak dlouho může člověk přemýšlet o problému, aby ho opustil a učinil tak i svůj vlastní život snazší? A bude pro ně po tomto rozhodnutí opravdu snazší?

Černihiv
ČERNIHIVSKÉ REGIONÁLNÍ AKADEMICKÉ UKRAJINSKÉ HUDEBNÍ A DRAMATICKÉ DIVADLO TARASE ŠEVČENKA:
SLEPÝ
(mysteriózní opera)
Dramatická báseň "Slepý" je nejen obrazná exkurze do historie ukrajinských kozáků, ale také vroucí výzva k boji za svobodu, která souzní se současným bojem ukrajinského lidu za nezávislost. Inscenovaný příběh slepého kozáka, který překonává překážky na cestě k domovu, vytváří výsostný obraz víry ukrajinského lidu ve vítězství dobra nad zlem, ve vítěznou sílu věrné lásky.
REŽIE Oleksandr Laptij
DIRIGENT: zasloužilý umělec Ukrajiny Oleksii Roščak
VÝTVARNÍK KOSTÝMŮ: Olga Jurasova
BALETNÍ MISTR: Anastasia Salnikova

… a mnozí další.

=================================================
=================================================


ORGANIZAČNÍ TÝM:

AUTOR PROJEKTU, HLAVNÍ ORGANIZÁTOR: David Zelinka
PRODUKCE: Anna Teslia
PR: Lucie Řehoříková / Borys Zajcev
FOTOGRAFKA: Majda Slámová
TECHNICKÁ PODPORA: Ondřej Sosna, Andrej Stadtrucker
FINANČNÍ MANAŽERKA: Helena Jonášová
GRAFICKÝ DESIGN: Darja Lukjanenko